Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

AVATAR

AVATAR

2009 20th Century-Fox

Snad žádný ze snímků bohaté (a nedávné) filmové historie si tak moc neříkal o přítomnost diváka v náležitě vybaveném kině jako Cameronův rozmáchlý spektákl Avatar. Neboť pokud chcete zažít skutečnou filmovou revoluci, nelze ji spatřit jinak, než na velkém plátně a skrze stereoskopické brýle. Přestože 3D technologie nepatří ve filmovém průmyslu k žádným novinkám, Avatar je první velkofilm natočený kompletně trojrozměrně. Záměr byl zcela jasný, donutit diváka zapomenout, že sedí v kině a přenést ho na planetu Pandora kdesi ve vzdálené galaxii. Pro docílení této efektní teleportace, jakou jsme mohli doposud zažít spíše v oblasti videoher, tvůrci, jak se dalo očekávat, upřednostnili formu nad obsahem. A přestože po narativní stránce lze Avatara přirovnat spíše k pohádce pro dospělé, z komplexního hlediska vnitřní mechanismus filmu funguje na výtečnou.

Navíc jako vedlejší efekt lze očekávat renesanci v oblasti 3D projekcí, překotný vývoj tímto směrem i u blockbusterů a v konečném důsledku snížení pirátské aktivity, neboť jen hlupák by si stáhl kvalitativně absolutně nedostačující cinema rip u tohoto typu filmu. Ostatně během pár týdnu po premiéře Avatar utržil přes miliardu dolarů, tudíž se vrátily nejen ohromné investice (přestože studio 20th Century-Fox přesný rozpočet tají, nezpochybnilo zprávu, že se blíží částce půl miliardy dolarů, čímž se stal doposud nejdražším filmem dosavadní historie), ale naskytla se poměrně velká šance, že pokoří i doposud nejúspěšnější, taktéž Cameronův, snímek Titatnic.

Děj filmu by se dal shrnout do pár vět. Lidstvo objeví ve vzdálené galaxii planetu pozemského typu - měsíc Pandora, na níž vyslala průzkumnou misi, kam se přihlásí bývalý mariňák Jake Sully (Sam Worthington) jako náhradník za zesnulého bratra dvojčete, jenž je díky předchozí vojenské akci paralyzován od pasu dolů. S vidinou rutinní práce, za níž by získal benefit v podobě úplné rekonvalescence, se připojí k projektu Avatar, což obnáší exkurze mezi původní domorodé obyvatelstvo národa Na'vi, žijícího v harmonii s přírodou. Ačkoliv planeta překypuje bujnou faunou a florou, samotná atmosféra je pro člověka smrtelná a jediným způsobem, jak navázat blízký kontakt s domorodci, je díky psychickému převtělení se do uměle vytvořeného hybridního těla - geneticky upraveného dvojníka fyziognomicky odpovídajícího rase žijící na Pandoře.

Později však vyplouvá na povrch skutečnost, že projekt Avatar neplní jen ryze vědecké poslání. V samém srdci národa Na'vi se pod kořeném bájného stromu nachází naleziště velmi cenného minerálu. A Jake dostane od nekompromisního plukovníka Miles Quaritche (Stephen Lang), pod jehož jurisdikci jakožto mariňák oficiálně spadá, ultimátum co nejdříve přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vyklidilo pole pro započetí těžby. Za pomocí vedoucí týmu, bioložky Dr. Grace Augustine (Sigourney Weaver) se Jakeovi podaří infiltrovat mezi populaci Na'vi natolik suverénně, že se naučí nejen jejich řeč, lov v nehostném pralese nebo let na dracích, ale též si získá náklonnost princezny Neytiri (Zoe Saldana). Čím více se zkracuje doba, kdy kolonizátoři uvedou do provozu těžební stroje, tím více se u Jaka prohlubuje dilema, na jaké vlastně stojí straně.

Krom ekologického apelu lze ve snímku vystopovat i jistý filozofický přesah v podobě teorie Gaia, jejíž metaforou se stal třeba způsob interakce původního obyvatelstva s přírodou, především se zvířaty, které lze ochočit pomocí biologického spojení pramenem vlasů. Nakonec též samotná biosféra planety dokáže navzájem komunikovat a semknout veškeré tvorstvo v rozhodujícím střetu s kolonisty.

Jednotliví lidští protagonisté příběhu tak zastávají spíše vedlejší úlohu a jak se na správný žánrový film sluší a patří, ztělesňují typické archetypy dané postavy. Z toho důvodu nelze hovořit o výrazných hereckých kreacích, neboť každý se pohybuje v přesně vytyčeném teritoriu šablonovitého herectví, jaké známe z předchozích Cameronových sci-fi snímků. V pestrém koloritu aktérů figuruje despotický plukovník Quaritch (Stephen Lang), jemuž už služba v armádě natolik zdegenerovala mysl, že pro splnění sebeiracionálnější vojenské operace je schopen, podobně jako šílený generál ve snímku Dr. Divnoláska.., udělat cokoliv. Podobným cynismem oplývá též Parker Selfridge (Giovanni Ribisi), zástupce společnosti RDA financující operaci na Pandoře.

Oduševnělý morální protipól pak ztělesňuje především bioložka Dr. Grace Augustine. Jako jediná ve filmu prodělá patrný osobnostní vývoj od sarkastické doktorky zaníceně plnící vědecké mise po odhodlanou ženu neváhající nasadit život pro záchranu Pandořanů, které před tím brala jako laboratorní objekty. Nesmí chybět ani ostřílená vojenská pilotka Trudy Chacon (Michelle Rodriguez známá ze seriálu Lost) neváhající rezignovat na úspěšnou vojenskou kariéru a samozřejmě protagonista filmu Jake Sully, jemuž se v těle Avatara natolik zalíbilo, že mimo něj zastává spíše epizodní role, především ulehávání a vstávání z komunikační jednotky.

Avatar stojí hlavně na technických finesách, kterým Cameron podřídil vše. Podařilo se mu vybudovat dokonale funkční svět, snad poprvé lze říci, že digitální postavy disponují uvěřitelnými emocemi. Prostředí Pandory je zfilmovaný sen každého milovníka fantastiky, každý detail, byť jen padající kapka na exotický květ, působí mimořádně sugestivním dojmem. Podobných momentů spatříme na ploše skoro tří hodin nespočet a už jen tento holý fakt činí z Avatara přelomové dílo. Velmi oceňuji, že se Cameron nenechal digitální technologií zotročit a především trojrozměrným efektem nakládá ryze účelově nikoliv kontraproduktivně. Nespatříme tedy kýčovité pohybové trajektorie objektů vrhané přímo k divákovi, jaké známe z brakových hororů, nýbrž 3D aplikované k dosažení co nejreálnější atmosféry.

Douška pro scifisty

Avatar patří mezi dokonalou ukázku rodinné sci-fi zábavy, ovšem ke konvencím aplikovaným především v literární fantastice má na míle daleko. Podíváme-li se na snímek optikou míry realističnosti ve sci-fi (jakkoliv může působit spojení slov realita a fantastika iracionálně), funguje prakticky jen exkurzní část ze života domorodých obyvatel Pandory. Cameron pojal Avatara navzdory dokonalému filmařskému kabátku nesmírně retrospektivně, od naturelu kolonistů přes jejich technologický arzenál. Pojďme si shrnout neblyštivější paradoxy v bodech.

Kolonizace Pandory - ačkoliv ve filmu není zřetelně uveden letopočet, v němž se odehrává, z videoblogů Jake Sullyho lze vyčíst rok 2154. Optimistické letopočty technologických pokroků patří snad k nejčastějším filmovým stereotypům (vzpomeňme na Kubrickovu 2001: Vesmírnou odyseu nebo sérii Terminátor). I kdyby se podařil revoluční objev v oblasti pohonu kosmických lodí, tak spíše první pokusy by probíhaly v onom roce 2154, o desítky let později by první posádka vzlétla k jiné galaxii, nicméně let by trval k nejbližšímu hvězdnému systému přes sto let. A i kdyby hibernace nezpůsobila žádnou zdravotní újmu, loď by k cíli dolétla v tak zuboženém stavu, že by se podařilo postavit sotva jen malou kolonizační základnu ani ne o deseti kolonistech. Neboť 99% kapacity lodě by přišlo na vrub palivové nádrže dodávající energii pro start letu a pro cílové zpomalení (oba procesy by trvaly minimálně několik měsíců). Kdežto v Avatarovi dokázali kolonisté za minimum času vybudovat velké město jak vystřihnuté z videohry Quake s gigantickými těžebními stroji. Let mezi Zemí a Pandorou se jeví natolik běžný jako mezikontinentální letecká doprava na Zemi.

Technologická diverzita - opět časté filmové klišé. Na jedné straně pozemšťané v Avatarovi dokázali kolonizovat planetu v jiné galaxii, nečiní jim problém hibernace ani psychická komunikace s naklonovaným Avatarem, ale vojenská technika vypadá jako z dob války ve Vietnamu (a to ani nemluvím o vyloženě retro počítačích a obrazovkách). Navíc k těžbě nerostů není potřeba rozbombardovat půlku planety, ale s největší pravděpodobností by byla realizována určitou formou teleportace. Stejně tak komunikace mezi vojáky by neprobíhala pomocí archaických vysílaček o velikosti prvních mobilů, nýbrž díky implantovanému mikročipu. Na druhou stranu ruku na srdce, bavil by nás Avatar stejně, pokud by urputně dodržoval literární zvyklosti ve sci-fi?

režie a scénář: James Cameron
kamera: Mauro Fiore
produkce: Brooke Breton, James Cameron, Jon Landau
hudba: James Horner
hrají: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez, Giovanni Ribisi, Joel Moore, Wes Studi, Laz Alonso, CCH Pounder, Stephen Lang, Dileep Rao, James Pitt, Amy Clover, Peter Mensah, Matt Gerald
čas: 162 min
země původu: USA / Velká Británie
žánr: sci-fi
odkaz: www.avatarmovie.com

Hodnocení

autor:

90 %

čtenáři:

81 %

hodnotilo: 33


Diskuze

Cekem příspěvků: 19

Miroslav Med23.03.10 | 09:08:22
Viktor Palák23.03.10 | 10:45:24
Hu.Dr23.03.10 | 12:16:49
Miroslav Med23.03.10 | 11:20:43
Viktor Palák23.03.10 | 12:05:43
Miroslav Med23.03.10 | 12:12:20
Allegor23.03.10 | 21:37:49
Viktor Palák24.03.10 | 07:31:38
DW23.03.10 | 22:31:19
obraz 100%, hudba 50...Tomáš Kouřil...22.03.10 | 13:19:23
Tomáš Kouřil...21.01.10 | 21:47:32
Jan Škop21.01.10 | 23:07:29
Allegor22.01.10 | 09:24:13
AVATARSCHMEYD18.01.10 | 17:32:20
AVATARTomáš Kouřil...19.01.10 | 04:05:46
AVATARSCHMEYD19.01.10 | 10:15:50
Reverend18.01.10 | 10:09:06
Allegor17.01.10 | 13:44:55
DW17.01.10 | 10:25:21

Štěpán Šimek | 17.01.10

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube