Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009 Halcyon Company, Sony Pictures Entertainment, Warner Bros. Pictures

První dva díly TERMINATOR a TERMINATOR 2 patří k oněm vzácným snímkům mého mládí, které i po několikátém seriózním zhlédnutí v dospělosti, neztratily nic ze svého lesku. Když James Cameron roku 1984 představil na filmovém plátně svého prvního Terminátora, zřejmě ani on sám netušil, že přispěl ke vzniku nehynoucího (nejen) filmového fenoménu. Béčkový, avšak dokonale invenční, akční spektákl změnil sugestivní městské exteriéry Los Angeles, stylizované do noirového hávu, na bitevní pole o osud lidské rasy. Dějová premisa by sama o sobě nepůsobila natolik originálně, kdyby se onen osudový boj neodehrával mezi (téměř) nezničitelným zabijáckým kyborgem a nesmírně odhodlaným vojákem, vyslaným hnutím odporu z nedaleké budoucnosti roku 2029. Ten má jediný úkol, za každou cenu ochránit před vražedným Terminátorem nic netušící servírku Sarah Connorovou, která o několik let později na svět přivede syna, který sehraje klíčovou roli ve válce proti strojům v temné budoucnosti.

Pokračování TERMINATOR 2 s podtitulem Den zúčtování osobně, z důvodu téměř identického scénáře, považuji spíše za remake jedničky. Prakticky ve všech aspektech tvůrci akční fenomén o boji lidstva proti stojům vypilovali k dokonalosti. Bez skrupulí lze prohlásit, že Cameron akční sci-fi film povýšil na umění a dodnes se houževnatost filmařského řemesla druhého Terminátora nepodařilo pokořit (v oblasti filmové fantastiky od té doby vznikli prakticky jen dva kvalitativně srovnatelní epigoni trilogie MATRIX a PÁN PRSTENŮ).

Hlad po resuscitaci legendárního kyborga neutuchá ani po dvanácti letech a pod taktovkou nového filmařského týmu v čele s béčkovým režisérem Jonathanem Mostowem vzniká třetí pokračování TERMINÁTOR 3 - Vzpoura strojů. Pakliže druhý díl považuji za remake originální jedničky, tak třetí za nic jiného, než ryzí parodii. Pokud nepočítám sympatický comeback božského Arnolda (asi jen málokdo doufal, že se opět objeví v roli hodného kyborga) a nebezpečně přitažlivou terminátorku T-X v podání modelky Kristanny Loken, nevidím jediný důvod, proč k natočení pokračování TERMINÁTOR 3 došlo (myšleno ve smyslu pro fanoušky série, skutečný důvod je samozřejmě komerční přínos). Scénář byl opět velmi podobný předchozímu dílu série, prakticky s tím rozdílem, že zlého Terminátora tentokrát zosobňovala ženská vizáž (navíc velmi nelogického vzezření, neboť na to, že Terminátoři primárně slouží k infiltraci mezi přeživší lidi, působí vzhled atraktivní blondýny jako pěst na oko) a hodného, ochraňujícího budoucího vůdce odporu proti strojům Johna Connora, sice rezavějící, ale stále docela slušně funkční T-800. Děj se odehrával jen o deset let později po událostech z dvojky a končil přesně v den Soudného dne, tedy opět žádná epická postapokalyptická freska, jaká by měla logicky následovat, aby se filmový syžet posunul dále. Co mi však na Vzpouře strojů vadilo asi nejvíce, že depresivní kulisy nočního LA z prvního Terminátora či militaristické klima následovníka vystřídalo sluncem prozářené americké předměstí s téměř absolutní absencí postapokalyptických vizí z budoucnosti. To, že aktivace superpočítače Skynet, který odstartoval Soudný den, proběhla jen tak mimoděk, suchým stisknutím klávesy "Enter", byl poslední hřebíček soudnosti do rakve. Navíc, když si uvědomíme, že rozpočet filmu rapidně převyšoval oba předchozí díly dohromady, na vizuální stránce to rozhodně nebylo moc znát (asi převážnou sumu z rozpočtu spolkl honorář pro Arnolda Schwarzeneggera).

Když do éteru poprvé prosákly informace o chystaném čtvrtém Terminátorovi, kde tvůrci od počátku zdůrazňovali, že děj bude kompletně situován do postapokalyptické budoucnosti, neubránil jsem se v duchu k radostnému zvolání "Konečně!". Ostatně jiná možnost se naštěstí ani nenabízela. Taktéž absence Arnolda Schwarzeneggera snad nikoho nepřekvapila (pro ty, kdo si Terminátora bez Arnolda nedokáží představit, připravili tvůrci příjemné překvapení), za to jisté obavy vzbuzovalo jméno na postu režiséra, navíc skryté pod serióznost podkopávajícím pseudonymem. Tajuplný McG, do té doby známý svým angažmá spíše v oblasti trendové populární hudby se ve filmovém světě přihlásil o slovo prakticky jen pofidérní sérií CHARLIEHO ANDÍLCI. Nicméně po shlédnutí prvních testovacích trailerů, kde v roli vůdce odporu Johna Connora figuroval batmanovský sympaťák Christian Bale, temné apokalyptické vize včetně gigantických "mechů" působily vcelku věrohodně a v neposlední řade filmový soundtrack oprášil kultovní Fiedelův syntetizátorový motiv (tentokrát pod taktovkou Dannyho Elfmana), jsem se začínal na finální verzi filmu docela těšit. Přesto jsem se skepse tak docela nezbavil při pomyšlení na fakt, jak s jinými kultovními fenomény nakládá současný Hollywood (viz např. STAR TREK či PLANETA OPIC) nebo po přečtení prvních kritik po zhlédnutí předprojekcí.

TERMINATOR SALVATION se sice nakonec ukázal jako vcelku zábavný, ryze popcornový film, ovšem stojící na řadě kompromisů. Pokud si postapokalyptickou atmosféru po Soudném dnu roku 2018 představujete jako hutnou adrenalinovou válku hrstek neústupně odhodlaných vojenských frakcí odporu proti chladným strojům v ponurých ruinách Los Angeles, zahalených do šedé, radiací prosáklé mlhy, kterou nemilosrdně prosekává laserová palba, doprovázená neúprosným kovovým dusotem armády Terminátorů či těšíte-li se na klaustrofobně skličující interiéry podzemních bunkrů, rezavých šachet, zatuchlých sklepení či vlhkých stok, které se staly poslední baštou lidské civilizace, do níž Skynet infiltruje vražedné Terminátory, bohužel odejdete z kina zklamáni. Stručně řečeno, chmurné vize budoucnosti, jaké se směšným rozpočtem natočil Cameron již v polovině 80. let působí mnohem sugestivněji, než McGho automobilové honičky v duchu béčkové série Mad Max. Sice nic nenamítám proti kultovní Millerově žánrové podívané, ale svět Terminátora skýtá mnohem širší narativní potenciál, navíc první dva díly operovaly s rozličnými filozofickými elementy (cestování v čase, výzkum v oblasti kybernetiky, virtuální mozek strojů Skynet, který lze de facto považovat za jakési vizionářské proroctví Internetu). V TERMINATOR SALVATION jsou tyto, pro předchozí sérii signifikantní prvky, jen schematicky načrtnuty. Sice se dočkáme i pohledů do samotného srdce Skynetu, ale jeho exteriéry a interiéry více než sofistikovanou cyber-architektonickou pastvu v duchu např. borgovské lodi či matrixovských líhní připomínají kulisy z klipu DIMMU BORGIR. I samotná existence Skynetu je poněkud nevysvětlena, stejně jako skutečnost, proč vznášedla Terminátorů schraňují lidské zajatce a přepravují je do Skynetu. Navíc v předchozích dílech byl Skynet centralizovaný počítačový systém, kde zničením jádra, padne i nadvláda strojů, v TERMINATOR SALVATION si však autoři zřejmě vyšlapali cestičku k několika pokračováním, neboť zničení Skynetu výhru nad stroji nepřineslo. A právě absencí výrazné pointy (jinými slovy alespoň nějaké pointy) film taktéž nesmírně utrpěl.

Jak jistě tušíte, se scénářem si tvůrci hlavu příliš nelámali. Někdo by mohl namítat, že u akčního filmu jde především o akci, bohužel i ta akce působí poměrně samoúčelově. Ve filmu chybí opravdu heroické momenty, syrové válečné scény, lidské utrpení a co si budeme povídat i onen pískavý zvuk spektrometru (překvapivě po nukleárním chaosu nikdo z hrdinů radiaci neřeší). Charaktery postav působí poměrně chladně a Christian Bale coby John Connor, jakožto vůdčí postava filmu, překvapivě nijak zvlášť nevyniká z nevýrazného koloritu dalších postav. Specifičtější roli podává snad jen záhadný cizinec se ztrátou paměti Marcus Wright (v podání perspektivního Sama Worthingtona), který zcela zvrátí průběh snímku. Ostatně některé záběry, jak Marcus solitérně prochází vyprahlou pouští s ruinami velkoměsta na horizontu, bezpochyby potěší příznivce herní série Fallout. Co se týče postapokalyptické poetiky, právě tyto kraťoučké sekvence patří k nejsilnějším momentům filmu. Je jich však zatraceně málo. V paměti mi utkvěl snad ještě Michael Ironside v roli fanatického generála předsunutého velení v atomové ponorce (ostatně asi nejoriginálnější pasáž filmu) či sympatická pilotka Blair Williams (Moon Bloodgood).

TERMINATOR SALVATION čerpá ze studnice terminátoří ságy bohužel velice málo. Prakticky jen mechanické stroje vypadají parádně a trikově se velmi povedly. Ale spíše se jedná jen o blyštivé pozlátko, neboť ten základní element, nervy drásající napjatá atmosféra, se bohužel nedostavuje. Nicméně nemohu říci, že jsem se nudil, necelé dvě hodiny uběhly celkem svižně, ovšem válečnou misi k záchraně lidské rasy proti fatálním strojům si představuji poněkud sofistikovaněji.

režie: McG
scénář: John D. Brancato, Michael Ferris
kamera: Shane Hurlbut
produkce: Moritz Borman, Jeffrey Silver, Victor Kubicek, Derek Anderson
hudba: Danny Elfman
hrají: Christian Bale, Anton Yelchin, Moon Bloodgood, Sam Worthington, Common, Bryce Dallas Howard, Helena Bonham Carter, Roland Kickinger, Jane Alexander, Michael Ironside, Stan Winston, Terry Crews, Jadagrace , Ivan G'Vera, Emerson Brooks
čas: 115 min
země původu: USA
žánr: akční/sci-fi
odkaz: www.terminatorsalvation.com

Hodnocení

autor:

65 %

čtenáři:

58 %

hodnotilo: 6


Diskuze

Cekem příspěvků: 7

ryze fanouškovské ...Tomáš Kouřil...10.06.09 | 00:09:33
ryze fanouškovské ...Demonic10.06.09 | 17:10:32
ryze fanouškovské ...Tomáš Kouřil...10.06.09 | 17:47:41
ryze fanouškovské ...Longgger10.06.09 | 19:23:10
Ondrajs07.06.09 | 15:01:08
Holbytla07.06.09 | 13:32:10
Venca Votruba06.06.09 | 12:51:34

Štěpán Šimek | 06.06.09

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube