Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

DIARY OF THE DEAD

DIARY OF THE DEAD

2007 Artfire films/Romero-Grunwald

Ač se to zdá být neuvěřitelné, již čtyřicet let uplynulo od vzniku kultovní NOCI OŽIVLÝCH MRTVOL, která se nesmazatelně zapsala do filmové historie a zároveň položila základy novému subžánru - zombie horor. Od té doby se jeho otec George A. Romero k této látce s rozdílnými výsledky pravidelně vrací. Naposledy se tak stalo na sklonku minulého roku a za sebe mohu prohlásit, že pátý snímek série o žijících mrtvých DIARY OF THE DEAD zdaleka není jejím nejslabším článkem. Naopak! Ve snu by mě nenapadlo, že takřka sedmdesátiletý Romero ještě natočí něco tak svěžího a zábavného. Zvlášť ne, vzpomenu-li na obrovské zklamaní, jež jsem zažíval při sledování předchozí ZEMĚ MRTVÝCH, kdy jsem "starého pána" posílal na odpočinek s tím, že takto smutný konec si celá série nezasloužila.

Zřejmě už i Romero pochopil, že máme 21. století a rozhodl se svůj "Diář smrti" obléknout do moderního kabátu. A začal hned u samotné formy, když zvolil v poslední době módní formát pseudo-dokumentu. Děj tedy sledujeme prostřednictvím videokamery, kterou dřímá v rukou jeden z hlavních hrdinů. To co v dobách ZÁHADY BLAIR WITCH působilo navýsost originálně, dnes zapáchá prvoplánovitostí a zvlášť po loňském CLOVERFIELDU a [REC] se z této formy stává provařené klišé. V tomto případě režisér naštěstí zvolil malinko odlišnou cestu, protože nám nepředkládá holý záznam přímo z videokamery, která byla někde nalezena, ale sestříhaný celistvý dokument. V podstatě se jedná se o film ve filmu s názvem THE DEATH OF THE DEATH. Ten vytvořila přítelkyně hlavního hrdiny (kameramana) jako varování budoucím generacím pro případ vypuknutí podobné katastrofy. V praxi to znamená, že sledujeme normální (byť amatérský) dokument, v němž nechybí hudba, střih ani různé úhly kamery (byly dvě + záznamy průmyslových kamer, videa z internetu apod.). Chytře zvolený způsob dává Romerovi tvůrčí svobodu a především jisté alibi, neboť nám tak sděluje, že "skutečným" režisérem není on, ale studentka, jež film sestříhala někde na koleně a mnoho chyb (ať už chtěných nebo opravdových) se tudíž dá na tento fakt pohodlně svést. Například některé nevkusné zpomalené záběry s hloupým komentářem a patetickou hudbou bych v každém jiném filmu nemilosrdně odsoudil, nicméně dokáži si představit, že pokud by snímek skutečně stříhal amatér na svém notebooku, vypadalo by to přesně takhle.

Zvolený rádoby dokumentární způsob má však i své trhliny v logice, které asi při sledování podobných snímků napadnou každého. Lze jen těžko uvěřit, že hlavní hrdina nepřetržitě natáčí i v těch nejkritičtějších situacích, kdy mu před očima umírají lidé nebo se dokonce sám stává cílem útoků. Byť je to ve filmu vysvětleno nesčetněkrát (“Pokud bych to nenatočil, jakoby se to nestalo“), faktem zůstává, že člověk, který nepomůže druhému jenom proto, aby nepřišel o zajímavý záběr, opravdu nemůže získat divákovy sympatie. A už vůbec nevěřím tomu, že v boji o přežití bude shánět záznam z bezpečnostní kamery, aby měl ve výsledném dokumentu "cool" záběr z lepšího úhlu nebo že se v budově plné krvežíznivých zombíků odloučí od ozbrojené skupiny, aby dobil baterii v kameře. Tyto nelogičnosti bohužel film zbytečně shazují a pokud hned na začátku nepřijmete fakt, že hlavní hrdina bude natáčet stůj co stůj, je zbytečné se dívat dál, protože ničemu, co následuje, již neuvěříte.

Dějová linka nepřináší nic objevného, takže se o ní nehodlám rozepisovat, nicméně samotný scénář je děravý jako ementál. V tomto žánru se však na kvalitní příběh nikdy moc nehrálo a tak spíše než hlubokomyslné filozofování ocení fanoušci žánru efektní likvidaci zombies, nekompromisní gore efekty, černý humor či skryté odkazy na další snímky. Menší výhrady lze mít k hlavním hrdinům, kteří nejsou dvakrát sympatičtí ani nejchytřejší, o to méně vás však jejich postupná likvidace mrzí.

Jak už to u Romera bývá zvykem, odráží se v jeho snímcích kritika rozličných společenských témat. Tentokrát se zaměřil na vliv médií, jejich možné zneužití, silnou a nevyzpytatelnou moc internetu a dalších nástrojů použitelných k naší manipulaci. Metody jaké volí mi však připadají křečovité a nepromyšlené. Je sice pěkné, že režisér ve svých letech zná MySpace a Youtube (a chce nám to mermomocí dokázat i umístěním oficiálních stránek filmu na prvně jmenovaný portál), ale opravdu je zbytečné, aby postavy v každé druhé místnosti nelézaly puštěné notebooky s aktuálními videi nebo aby se v televizi okatě překrucovaly zprávy.

Byť předchozí odstavce možná vyznívají až příliš negativně, musím říct, že jsem se přesto nenudil ani chvíli a s lehkým přihmouřením oka nad zmiňovanými neduhy, jsem se výborně bavil. Pokud však nepatříte k fanouškům žánru, obávám se, že vaše hodnocení bude podstatně nižší. Tak jako tak, Romero se svými pomalými Nemrtvými drží krok s tím nejlepším, co se nám na poli zombie filmů urodilo. Pokud se v chystaném pokračování (2009) vyhne zbytečným chybám, mohlo by se jednat o zásadní dílo.

režie: George A. Romero
scénář: George A. Romero
kamera: Adam Swica
produkce: Sam Englebardt, Ara Katz, Art Spigel
hudba: Norman Orenstein
hrají: Joshua Close, Scott Wentworth, Michelle Morgan, Amy Ciupak Lalonde
čas: 95 min
země původu: USA
žánr: horor
odkaz: www.myspace.com/diaryofthedead

Hodnocení

autor:

70 %

čtenáři:

50 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Matěj Šimek | 21.05.08

Zobrazit profil redaktora - Matěj Šimek

Další články autora:

TOKYO GORE POLICE | 01.03.09
DIARY OF THE DEAD | 21.05.08
IRRÉVERSIBLE | 18.01.04

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube