Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET

SWEENEY TODD: THE DEMON BARBER OF FLEET STREET

Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street
2007 Dreamworks SKG

Uběhlo devět let od natočení filmu "Ospalá díra", v níž režisér Tim Buton vytvořil dechberoucí nihilistickou atmosféru. V roce 2005 pak Burton režíroval animovaný muzikál "Mrtvá nevěsta Tima Burtona", který se odehrává v podobně laděných pohřebních kulisách. Nejnovějším černočerným zásekem je adaptace broadwayského muzikálu Stephena Sondheima, v němž přijde hlavní hrdina o svobodu, manželku i dceru.

Benjamin Barker (Johnny Deep) je nejlepší holič v Londýně, břitva je nedílnou součástí jeho paže. Benjamin je také velmi zamilovaný do své krásné ženy, s kterou má maličkou holčičku. Jeho žena se však zalíbí i soudci Turpinovi (Alan Rickman), který pohádkovou idylku záhy ukončí ránou obuškem do hlavy vyhlášeného holiče a zneužitím jeho ženy. Benjamin Barker je křivě obviněn a poslán na doživotí za mříže. Po patnácti letech se mu však podaří utéct, aby se mohl pod falešným jménem Sweeney Todd vrátit zpět do největší hnusem naplněné díry světa - Londýna. Hlavní zápletka se drží formy antické tragédie ponořené do panoptikálních odstínů zvraceného světa Tima Burtona.

Postavy obývají dekadentně-pochmurné kulisy hlavního města Anglie. Každá vteřina filmu je vizuálně vyšperkovaná do posledního detailu a po této stránce nelze filmu nic vytknout: přelety skrz tmavé uličky plné smradu, špíny, žebráků či prostitutek přímo navozují prostor pro přicházející krví nasáklou pomstu. Obraz je velmi vybledlý a pochmurný, silně připomíná útočiště pro gotiky či populární emo děti. Množství krve, které filmem proteče, zdůrazňuje symboliku s ní spjatých aktů. Postavy mají kontrastně nezdravě bílé obličeje a můžeme je dělit mezi bohaté, chodící zásadně v saku a navoněné pižmem a chudé, spodinu, která je odkázána na jednání bohatých. Role těchto skupin se po prvním podříznutém krku obratem změní. Velkým obratem o třistašedesát stupňů jsou pak sny paní Lovettové o společném soužití jí a zhrzeného Todda - obraz, v němž se prochází na prosluněném molu s paraplíčkem držíc zamilovaně za ruku mračícího se Todda v proužkovaném tričku je naprosto geniální a koncentrovaně burtonovská.

Již po šesté máme možnost vidět výsledek spolupráce dvojice Burton - Depp. Postava Sweeneyho Todda je v podání populárního herce velmi přesvědčivá, když vidíte, jak svírá břitvu a s ďábelkým leskem v očích ji přikládá ke krku nic netušícím masovým náplním, tak nejednomu otrlému fajnšmekrovi přeběhne mráz přes záda. Obscénní, avšak milou duši toužící po lásce, si po boku holiče zahrála Helena Bonham Carterová, jinak manželka režiséra. Její role Lovettové je velmi šťastně napsaná, s lehkostí zahraná a skvěle doplňuje mezírky mezi brutálními scénami z kadeřnického salónku. Hlavní záporáky si stříhli neméně populární herci Alan Rickman a Timothy Spall. V roli italského konkurenčního holiče se také ukázal britský komik Sacha Baron Cohen ("Borat", "Ali-G").

Pocity, jednání, dialogy jsou vyjadřovány zpěvem, jedná se tedy o hraný muzikál. Doprovodná hudba a písně navozují těžkou atmosféru a to hlavně při zpěvu trochu dřevorubeckého hlasu Johnnyho Deppa, ten svůj cíl ovšem splnil a při duetu zpěvu s andělskou Helenou Bonham Carterovou dává písním strašidelný nádech. Oproti muzikálovému animáku "Noční můra před Vánocemi", kde hudbu skládal proslulý Danny Elfman, jsou skladby ve "Sweeneym Toddovi" méně hitové a o poznání méně razantní. Stephen Sondheim se to snaží vykoupil propracovanější kompozicí a větším prostorem pro samotný hlas. Skladbám bohužel nepropadnete hned, ale potřebujete pro jejich vstřebáni více času. Po druhém zhlédnutí se vám skladby vpijou do kůže mnohem více, než při poslechu prvním.

Z filmu vám zůstane v hlavě nespecifikovatelný pocit. Kromě silného závěru má totiž příběh velké mezery, sériové likvidováni špíny Londýna je snad až příliš statické, stejně tak románek mezi mladým námořníkem a dcerou Benjamina Barkera budí dojem nedostatečnosti. Skloubení dvou mužských chraplavých hlasů ve scéně s Deppem a Rickmanem také příliš nerezonuje. Ne zcela přesvědčivě motivován je pak vztah otce a dcery, kdy se Sweeney Todd snaží zabít soudce Turpina, ale úplně zapomíná na to, že část jeho rodiny je stále živá. Tyto připomínky se ale lehce skryjí pod impozantní obraz, výpravu a libozvučné dialogy, přesto jejich výskyt nelze zapřít.

režie: Tim Burton
scénář: John Logan
kamera: Dariusz Wolski
střih: Chris Lebenzon
produkce: Richard D. Zanuck, Walter Parkes, Laurie MacDonald, John Logan
hudba: Stephen Sondheim
hrají: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall, Sacha Baron Cohen
čas: 117 min
země původu: USA/Velká Británie
žánr: krimi/muzikál/thriller
odkaz: www.sweeneytoddmovie.com

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

81 %

hodnotilo: 8


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

Cedro05.06.08 | 08:33:56

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube