Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

NO COUNTRY FOR OLD MEN

NO COUNTRY FOR OLD MEN

Tahle země není pro starý
2007 Miramax Films, Paramount Vantage

Po komediálních eskapádách BRATŘÍČKU, KDE JSI?, LUPIČI PANÍ DOMÁCÍ či NESNESITELNÁ KRUTOST se bratři Coenové vrací ve velkém stylu s žánrem, jenž je katapultoval mezi filmařskou elitu. Kvality drsného thrilleru TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ náležitě ocenila i filmová akademie a to rovnou čtyřmi soškami - za nejlepší film, nejlepší herec ve vedlejší roli, nejlepší režisér a nejlepší adaptovaný scénář.

Ve vyprahlé texaské poušti na hranici s Mexikem si Lleywelyn Moss (Josh Brolin) krátí čas lovem srnek a jednoho dne na mušce spatří opuštěná terénní auta. Že by si někdo zajel na piknik do takového zapadákova se Lleywelynovi zdá nepravděpodobné ještě dříve, než uvidí tucet zkrvavených těl, rozstřílených jak řešeto a korbu jednoho z vozů, úhledně naloženou balíčky čistého heroinu. Kousek opodál na něho čeká další překvapení v podobě kufru, napěchovaného štosem bankovek v hodnotě dvou miliónů dolarů. Dlouho neváhá a svůj kardinální úlovek si spokojeně odnáší do svého domova v přívěsu, jenž obývá s přitažlivou mladou ženou.

Uvědomuje si však, že cesta k blahobytu bude trnitá, neboť krom narkomafie po onom kufru pase nájemný zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem). A věřte, že byste ho nechtěli spatřit ani ve své nejhorší noční můře. Dokonalý slizoun Anton Chigurh již zcela pozbyl jakoukoliv špetku lidství a spíše než člověka připomíná naprosto cynický vraždící stroj, jenž ke svým krvavým jatkám používá stejně perverzní zbraň (jakousi tlakovou bombu ne nepodobnou hasícímu přístroji, jenž se též hodí k "otevírání" zámků u dveří, rafinované a hlavně beze stop, jež by sloužily k identifikaci).

Začíná tak kočkomyší hon, do něhož se na chvíli připlete sebevědomý Carson Wells (Woody Harrelson), další nájemný vrah (nicméně do tohoto chlapíka se smyslem pro humor byste to ani neřekli) na Chigurhově stopě. A vše, spíše s postojem apatického pozorovatele z povzdálí, sleduje typický maloměstský šerif Ed Tom Bell (Tommy Lee Jones).

Film vznikl podle románu Cormaca McCarthyho a jedná se o vůbec první literární adaptaci bratří Coenů. Přestože samotný příběh staví na poměrně přímočaré fabuli, tím, čím si zaslouží naši pozornost je až pedantský důraz na jednotlivé detaily, s nimiž si režisérský tandem s až obsesní důsledností pohrává. Díky takovým, co do dějové narace nedůležitým záběrům, jako namátkou odraz osob ve vypnuté televizní obrazovce či čekání na střih do doby, než někde v dálce hlasitě zaklapnou dveře, se dotváří naprosto hutná (či hustá) atmosféra filmu. Pokud půjdeme ještě dále, tak nám neunikne ani rafinovaná výprava. Teď nemám na mysli realistické spodobnění amerického venkova počátku 80. let, ale opět hru s detaily. Například když si Chigurh svým typicky vyšinutým způsobem užívá kratochvíli s na dřeň vylekaným prodavačem v opuštěné benzínce, měl jsem nutkání pohledem sklouzávat na bagr v okně za prodavačovými zády nebo ve scéně z obecního úřadu, kde mu korpulentní úřednice nehodlá prozradit osobní údaje obyvatel, působí vedle ní velký stolní ventilátor též jako pěst na oko.

Všichni hlavní herečtí protagonisté předvádějí strhující výkon. Tommy Lee Jones v roli šerifa z ospalého zapadákova je jasná sázka na jistotu a působí, jakoby tuto úlohu hrál odnepaměti. Po nevýrazných rolích příjemně překvapil Josh Brolin, jehož postava v průběhu filmu prošla závratnou evolucí. Z přízemního venkovského outsidera na počátku filmu se posléze vyklubal docela rázný vietnamský veterán schopný obstojně čelit nelítostným Chigurhovým zabijáckým praktikám. Prim v TAHLE ZEMĚ NENÍ PRO STARÝ patří bezesporu španělskému rodáku Javieru Bardemu (ostatně své herecké devizy prokázal už v předchozím snímku GOYOVY PŘÍZRAKY). Tak nechutného a nelidského zločince jsme na plátně neměli snad od dob SEDM či MLČENÍ JEHŇÁTEK. Bez špetky emocí, jen s úchylným úsměvem na tváři za sebou zanechává potoky krve a nelítostně si razí cestu ke "svému" kufru s penězi.

Nutno podotknout, že dovršení syrové a realistické atmosféry se podařilo s absencí hudebního doprovodu. Nepočítám-li několik krátkých ambientních podkladů na hranici slyšitelnosti, tak se skladatel Carter Burwell "vyřádil" prakticky jen v závěrečných titulcích.

Jakkoliv jsem nadšen z prvních dvou třetin filmu, kde bych neváhal hodnotit maximálním počtem bodů, nastolené tempo, kdy doslova krev stydne v žilách, zvolňuje v poslední třetině do klusu, díky uměle prodlužované pseudofilozofické katarzi Tommyho Lee Jonese (u nějakého starého přítele, kde "mudrují nad životem chrousta") a v úplném závěru se už snímek vleče až na hranici únosnosti. Přestože film nebyl přehnaně dlouhý (standardních 120 minut), zřejmě by lépe vyzněl, kdyby byl ukončen mnohem dříve (a aby se nezkrátila jeho stopáž, tak by se některé scény prodloužily či obohatily). Přesně podobné pocity "natahování děje" jsem zažíval nedávno i při sledování AMERICKÉHO GANGSTERA. Věřím však, že časem možná pochopím skrytý potenciál, jenž nám v závěru bratři Coenové nadělili.

režie: Ethan Coen, Joel Coen
scénář: Joel Coen, Ethan Coen podle románu Cormaca McCarthyho
kamera: Roger Deakins
produkce: Ethan Coen, Joel Coen, Scott Rudin
hudba: Carter Burwell
hrají: Tommy Lee Jones, Javier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson, Kelly Macdonald, Tess Harper, Barry Corbin, Beth Grant, Kathy Lamkin
čas: 122 min
země původu: USA
žánr: krimi/thriller
odkaz: www.nocountryforoldmen-themovie.com

Hodnocení

autor:

80 %

čtenáři:

70 %

hodnotilo: 1


Diskuze

Cekem příspěvků: 1

80%Bull.Nulla02.06.08 | 22:37:10

Štěpán Šimek | 27.02.08

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube