Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

THE SKELETON KEY

THE SKELETON KEY

Klíč
2005 Universal Studios

Nezdá se vám, že se v poslední době s filmovými horory doslova roztrhl pytel? Po teenagerovském Domu voskových figurín (HOUSE OF WAX), celkem slušné NENÁVISTI (THE GRUDGE), slabším HLASU SMRTI (WHITE NOISE) s Michaelem Keatonem, remaku klasického hororu 3:15 ZEMŘEŠ (THE AMITYVILLE HORROR) a hlavně KRUHU 2 (THE RING TWO) přichází do našich kin další strašidelný snímek nazvaný KLÍČ (v originále THE SKELETON KEY). Asi největším lákadlem ke zhlédnutí tohoto snímku bude jméno scénaristy Ehrena Krugera, jenž se podepsal rovněž na obou dílech série KRUH. S touto japonskou adaptací nese KLÍČ další společné prvky a to absenci naturalistického násilí s hektolitry krve, tak typického pro béčkové horory osmdesátých let (nebo např. pro současnou teenagerovskou slátaninu TEXASKÝ MASAKR MOTOROVOU PILOU) a nebo plíživou temnou atmosféru, kde zlo spíše jen tušíme a nikoliv ho vídáme ve svém plném majestátu. A nakonec i herecké výkony dosahují poměrně slušného kalibru, čímž snímek posunují kamsi do áčkových filmových sfér, na rozdíl od spíše ironického přehrávání v béčkárnách či spíše céčkárnách typu HELLRAISER nebo THE EVIL DEAD (ačkoliv jejich kultovní status těmto kinematografickým výlevům neubírám).

Hlavní hrdinka, pětadvacetiletá pečovatelka, Caroline (ztvárnila ji dcera herecké legendy Goldie Hawn Kate Hudson. Jen tak na okraj, ta podoba se hned pozná) se nastěhuje do jižanského koloniálního sídla poblíž New Orleansu v Lousianě k postaršímu samotářskému manželskému páru Violet a Benovi Devereauxových (Gena Rowlandsová a John Hurt). Caroline má pečovat o majitele nemovitosti Bena, který je po silné mrtvici, k níž přišel shodou okolností v podkroví svého domu, upoután na invalidní křeslo a rovněž oněměl. Od jeho poměrně přísné a zásadové manželky Violet dostane univerzální klíč ke všem místnostem v domě a dále příkaz, aby nikdy do domu nenosila žádná zrcadla ...a neotvírala místnost na půdě, kde prý jsou uchovány vzácné rodinné šperky. Rovněž usedlost občas navštěvuje mladý advokát Luke (Peter Sarsgaard) starající se o právní náležitosti manželů a od něhož se dozví, že před ní její práci vzdaly již čtyři pečovatelky. Caroline se však nenechá odradit, neboť v Lukovi nalezne jakousi přátelskou oporou při její nelehké práci v poustevnické rodině.

Po zabydlení se Caroline rozhodne ukojit svou zvědavost a vydává se dům či spíše jeho nejhornější podlaží blíže prozkoumat. Nakonec se dostane i do tajné místnosti v podkroví, kde nalezne prachem pokryté rituální propriety a starou gramofonovou desku, jak později zjistí, se záznamem kreolského zaklínadla kultu hoodoo (jakási odnož woodoo). Ovšem při jejím pátrání ji málem přistihne všetečná Violet, takže nestihne prozřít celou pravdu. Nicméně se dozví, že jižanský kult hoodoo v domě praktikovali dva černošští sluhové Táta Justify a Máma Cecile a že pro jejich počínaní byli zabiti tehdejšími majiteli domu. Rovněž z pohnutky ochrnutého Bena zjistí, že i přes svůj handicap dokáže být nejen pěkně čiperný, ale hlavně že doslova umírá strachem z něčeho zlověstného, což se jí snaží ze všech sil sdělit. V jedné zvlášť vypjaté chvíli Ben překvapivě promluví, že zlo v tomto domě pochází právě od jeho ženy Violet. Caroline se rozhodne Bena za každou cenu zachránit a před již pěkně rozzuřenou Violet s brokovnicí v ruce prchá na pramici nočním rybníkem pro pomoc. Tu se snaží nalézt v Lukeovi, ale nakonec si tím vznese svůj osudový ortel.

Je vidět, že si filmový štáb vztyčil poměrně ambiciózní laťku a rozhodl se natočit poněkud hodnotnější horor. Rovněž jeho tvůrci vypadají na první pohled jako sázka na jistotu. Scénarista Ehren Kruger patří k žánrovým specialistům a jeho jméno vidíme u filmů jako VŘÍSKOT 3, KRUH a KRUH 2. Taktéž režisér Iain Softley exceloval jednak v romantickém dramatu KŘÍDLA VÁŠNĚ (THE WINGS OF THE DOVE) či v emzácké sci-fi SVĚT PODLE PROTA (K-PAX ). Bohužel však výsledek zdaleka nesplnil očekávání a KLÍČ se tak propadl do šedi průměrnosti.

Vinu nese především přílišná schematičnost scénáře, díky němuž film staví na do očí bijících klišé. Opuštěná benzinka s podivínským prodavačem hned v úvodu, slepá šarlatánka, zakázaná místnost na půdě, neutuchající déšť s bleskem ve chvíli kdy to nejméně čekáte či jižanské rituální praktiky jako vystřižené z žánrové klasiky ANGEL HEART (ostatně z tohoto filmu čerpá KLÍČ plnými stavidly včetně hodně podobné pointy). Bohužel musím konstatovat, že ve značné části filmu se téměř nic zásadního neděje. Stále čekáte, zdali z pod tmavých rohů nevylezou duchové minulých nájemníků, jež můžete spatřit pouze ve Violetou nenáviděných zrcadlech či se náhodou za domem neobjeví pohřebiště bývalých pečovatelek. Sice by se opět jednalo o hororové klišé, ale pokud by se zpracovalo neotřele, tak bych to kvitoval mnohem více než obyčejnou nudu. Taktéž závěrečný kočkomyší hon po domě působí docela směšně, když si představíme, že je natočen jako nějaký akční thriller čímž se pak zcela vytrácí předchozí plíživě děsivá atmosféra. Přestože závěrečná pointa patří k tomu nejlepšímu, co KLÍČ nabízí, tak pokud jste již zhlédli filmy jako např. zmiňovaný ANGEL HEART, tak zas takové grand finále neočekávejte.

režie: Iain Softley
scénář: Ehren Kruger
kamera: Daniel Mindel
produkce: Daniel Bobker, Michael Shamberg, Stacey Sher, Iain Softley
hudba: Ed Shearmur
hrají: Kate Hudson, John Hurt, Gena Rowlands, Peter Sarsgaard
čas: 105 min
země původu: USA
žánr: horor
odkaz: www.theskeletonkeymovie.com

Hodnocení

autor:

50 %

čtenáři:

zatím nehodnoceno


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Štěpán Šimek | 04.10.05

Zobrazit profil redaktora - Štěpán Šimek

Další články autora:

Mama | 29.04.13
Prometheus | 15.06.12
The Divide | 14.05.12
Lars Kepler - Paganiniho smlouva | 30.11.11
Srpski film | 24.07.11

Všechny články

Související články

THE RING
08.11.03

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube