Novinky | Videa

ARCHEONIC

Video | 26.12.16

AWRIZIS

Video | 14.10.16

DYING PASSION

14.10.16

X-CORE

Video | 13.10.16

ROOT - Kärgeräs - Return From Oblivion

29.09.16

MALIGNANT TUMOUR

Video | 20.09.16

SLAYER

Video | 07.09.16

SUBROSA, SINISTRO v ČR

06.09.16

FEASTEM v ČR

06.09.16

JINJER

Video | 06.09.16

Více

Echoes

Live - nejbližší akce

Dabatáze neobsahuje žádný záznam

Filmy

SIN CITY

SIN CITY

Sin City - město hříchu
2005 Dimensions Film

SIN CITY - mezi komiksem, počítačovou hrou, filmovou malbou a nudou

Mnohý bystrý divák si už všimnul, že SIN CITY - jeden z nejočekávanějších filmů roku 2005 - návštěvníky kin radikálně rozděluje. V čem ale spočívá rozpor, který vede jedny k adoračním výlevům a jiné k mávnutí rukou? SIN CITY je filmem, který provázela nebývalá očekávání a předpremiérová "šeptanda", a tak je pravděpodobné, že přitáhne do kin zástup diváků, kteří takříkajíc nebudou vědět, do čeho jdou. A mnozí z nich budou na větvi z množství násilností, které SIN CITY s potěšením předkládá (z projekce, kterou jsem navštívil, odešlo několik dívek - žen). Není však na místě nad těmito násilnostmi štkát - jejich zapojení je cílené a cíleně nadnesené. Je však nutné pozastavit se nad tím, zda se tvůrci nenechali příliš uchvátit vizí předlohy. Podříznutí hrdla je možná "ubohým způsobem, jak zabít chlapa", avšak opakované zobrazení vybíjení duše z těla je stejně tak ubohým podlézáním části publika. Nejde ani tak o "špatné vzory pro děti", v podobě množství prostřelených a různě naporcovaných hlav, ale o to, že ono množství poukazuje na stagnaci důvtipu. Vše se odvíjí v sérii nepříliš šťastně propojených "povídek" a je velmi individuální, zda si na tento "herní rytmus" zvyknete. Například rámující sekvence se zabijákem (Josh Hartnett) jsou jednoznačně samoúčelné. A tak je možné nalézt nejpravděpodobnější východisko při pátrání po původu rozpolcenosti publika ve formální stránce díla, která jednoznačně upozadila příběh (děj). Stejně jako mnozí nebetyčně adorují fádní ROK ĎÁBLA, protože "v něm je supr muzika", dočká se SIN CITY nadšeného potlesku, neboť "je prostě vizuálně oslnivý". Rodriguezův a Millerův film je smrští pro oči a právě od toho, zda divákovy oči a hlava tuto smršť snesou, se bude odvíjet jeho hodnocení. Stačí však davy uhranutých fanoušků a ujasněná vizuální koncepce (vzniknuvší navíc v úzkém propojení s autorem předlohy) k tomu, aby vznikl opravdu nezapomenutelný filmový kus?

Opomineme-li právě výtvarnou vytříbenost, není mnoho důvodů k veselí. SIN CITY se coby přesnému opisu předlohy nedaří jakkoliv akcentovat prostředí prohnilého města (a třeba o to ani neusiluje), a tak by se film mohl jmenovat vlastně jakkoliv. Třeba "Ten žlutej parchant" (český název jedné z tří Millerových předloh) či "Odkrojené lebky". "SIN CITY" je jen nálepka na obal filmu, který se spokojil s tím, že by mohl být nejlepší komiksovou adaptací. Divák není ponoukán ke konstrukci zápletky, netěší se, až se propojí jednotlivé epizody. Jediné, nač se může těšit, jsou další a další obrazy. Narace posouvaná množstvím drsňáckých vnitřních monologů připomíná počítačovou hru, v níž musí hrdina udělat věc A, aby se dostal k úkolu B. Přizpůsobíte-li se tomuto schématu, podlehnete pravděpodobně i kouzlu celku. Násilí či nepřirozený pohyb automobilů totiž nepůsobí při soustředěném sledování takové problémy jako vypravěčská roztříštěnost. Ze scénáře postaveného výhradně na chlapáckých výkřicích a mužných "odfrcích" lze jen ztěží vytěžit silný dramatický náboj - a SIN CITY je toho důkazem. Ve filmu najdeme typické komiksové motivy (zkorumpované představitele veřejného života, fatální ženy, nadpřirozenou odolnost hrdinů). Ty sice byly ozvláštněny (kardinál jako vrcholná svině, "domobrana" prostitutek), ale přesto prošumí bez výraznější stopy. Anebo vám některá z postav (padouchů) přišla zvláště zapamatováníhodná? Bude plíživý kanibal Kevin něčím víc, než jen partem, který Elijaha Wooda spolu s rolí ve filmu Hooligans "odškatulkuje" z přihrádky "dobrý Frodo"? Překoná Bruce Willis v roli Johna jiné své kreace policejních drsňáků? Zapamatujeme si blíže některou z ženských figur anebo nám všechny splynou a zůstane jen dojem, že jsme viděli kupu polonahých ženských v sadomasochistických oblečcích? Jistě - Millerovy ženy jsou pouhými sexuálními objekty, to však ještě nemusí znamenat nudnou uniformitu. Mohli bychom říct, že právě v jakési nevýraznosti postav, jejichž schopnosti nejsou jednoznačně vymezeny (jako u Spidermana či X-Menů), by mohla spočívat zajímavost či potenciál. I herecké výkony patří v SIN CITY k nadprůměru; Rourke i Owen se se svými postavami dokonale sžili. Znovu se ale ptám - přišla vám některá z postav skutečně nezapomenutelná (ať sama o sobě nebo v rámci své role ve "městě hříchu")? A stejně tak - přišla vám nezapomenutelná některá ze zabijáckých scén? Anebo sdílíte můj dojem, že navzdory množství bitek a "poprav" je kompozice záběrů sice komplikovaná, avšak (třeba ve srovnání s Rodriguezovými legráckami ve Spy Kids) překvapivě nevynalézavá? Komiksy a komiksové filmy bezesporu pracují s více či méně povrchní symbolikou a zápletkou, avšak pod oslnivým dojmem vizuální imaginace můžeme jen litovat, že svůj film oba režiséři nevystavěli na pevnějších dějových základech. Divákova pozornost je neustále poutána ke komiksovému původu a charakteru díla, avšak ničím jiným než touto "anomalitou" SIN CITY nezaujme.

Je možné, že mě komiksoví fandové odsoudí za laické nazírání Millerovy předlohy a jejího vlivu na film. Pak se ale ptám, zda je SIN CITY filmem jen pro ně a zda náhodou nevzniklo elitářské dílo, které jen tak mimochodem přitahuje "nadbytečného" diváka. Tento digitální opis komiksu může ponoukat k nebývale úzkému srovnávání s předlohou, znalci se můžou vyžívat ve sledování odchylek. Vlastní režijní invenci však Rodriguez tentokrát příliš nepoužil, a tak je paradoxně nejpoutavější hojně citovaná epizoda režírovaná Quentinem Tarantinem. Ačkoliv se neřadím mezi jeho fandy a leze mi na nervy, když je každý snímek s prolínajícími se příběhy srovnáván s Pulp Fiction, rád uznávám, že jeho kousek skládačky má říz a eleganci a odlišuje se tak od podstatné části jinak zcela sterilního filmu. Za banálností postav mohla stát snaha o akcentuaci obyčejnosti (ne všechny komiksové postavy musí létat), za kompozicí záběrů zase úcta k předloze. Robert Rodriguez je však příliš osobitým autorem, než aby mohl chyby a hluchá místa svého filmu obhajovat autorským záměrem.

Takřka každý recenzent nabízí svůj tip na komiksový film číslo 1, stejně tak nabízí přehled svých oblíbených postav a epizod z Města hříchu. Alespoň v této rovině tak může SIN CITY poskytnout uspokojení a podnítit debatu. Je dobré, že do našich kin přišel nekompromisní film, o němž se (pochopitelně nejen u nás) mluví. Nelze však právě zde nalézt největší zásluhy tohoto díla? Milníkem se SIN CITY nestane a dotáhne to maximálně na příklad toho, že osobití tvůrci dokáží natáčet nekonvenční a "jiné" filmy. Půjdete-li na tento kus, rozhodně nezhlédnete nejlepší komiksovou adaptaci. Možná ale budete mít chuť zajít si na něj znova, abyste "vychytali" vizuální finesy (což je dobře) či se ujistili, zda to nebyla vaše chyba, že vám utekl příběh (ne, nebyla). A opakované zhlédnutí filmu je dnes běžnou praxí a často i tvůrčím cílem.

Poznámka na závěr: všechny tři komiksové novely, podle nichž film SIN CITY vznikl, byly vydány i u nás (Drsný sbohem - 1999, 2005, Velká tučná zabijačka - 2000, Ten žlutej parchant - 2001).

režie: Robert Rodriguez, Frank Miller, Quentin Tarantino
scénář: Frank Miller
kamera: Robert Rodriguez
produkce: Elizabeth Avellan, Robert Rodriguez, Frank Miller
hudba: John Debney, Graeme Revell, Robert Rodriguez
hrají: Jessica Alba, Maria Bello, Alexis Bledel, Rosario Dawson, Benicio Del Toro, Michael Clarke Duncan, Rick Gomez, Carla Gugino, Josh Hartnett, Michael Madsen, Rutger Hauer, Brittany Murphy, Clive Owen, Mickey Rourke, Marley Shelton, Nick Stahl, Arie Verveen, Bruce Willis, Elijah Wood, Frank Miller, Devon Aoki, Makenzie Vega
čas: 125 min
země původu: USA
žánr: akční/krimi/thriller
odkaz: www.sincitythemovie.com

Hodnocení

autor:

60 %

čtenáři:

84 %

hodnotilo: 6


Diskuze

Žádný komentář. Buďte první...!

Nejnovější diskuze

Ian Glasper - The Day the Country Died: A History...

Darker anonym
30.09.16 | 08:10:43

Interstellar

overthinker anonym
14.08.15 | 15:52:44

Interstellar

Mark anonym
03.04.15 | 21:53:22

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

geo anonym
16.02.15 | 21:49:17

Jupiter Ascending

-krusty- anonym
16.02.15 | 07:49:49

Jupiter Ascending

Cyberolas anonym
15.02.15 | 09:33:55

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

Jaroslav Burda
28.01.15 | 08:04:43

Max Cavalera - Od Sepultury k Soulfly - My Bloody

ov42 anonym
27.01.15 | 11:56:40

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Rajs anonym
08.01.15 | 15:12:35

PonoPlayer - Nejlépe znějící digitální...

Štěpán Šimek
07.01.15 | 18:23:35

Více

Facebook   MySpace   YouTube